środa, 9 grudnia 2015

Co dla nas zrobił Trybunał Konstytucyjny? Tak, Ciebie też to dotyczy!

Wiele osób nie rozumie lub nie docenia roli Trybunału Konstytucyjnego. W rozmowie ze mną taksówkarz, kolega – przedsiębiorca, pani z warzywniaka mówią, że nie rozumieją o co chodzi, a “to co się dzieje w sejmie ma wpływ na nasze życie taki jak zeszłoroczny śnieg”.


Otóż nie! Najlepiej znaczenie TK mogą zobrazować przykłady jego wyroków korzystnych dla obywateli i wcale nie zawsze zgodnych z interesem rządzących. Korzystnych dla obywateli orzeczeń TK było dużo. 
 

Za czasów koalicji PO-PSL TK uznał za niezgodne z konstytucją:
  • uzależnianie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego,
  • przepisy, które wymuszały rozwiązanie umowy o pracę tych pracowników, którzy już wcześniej nabyli prawo do emerytury,
  • opłaty za drugi kierunek studiów stacjonarnych.

Ponadto:
  • uznał, że kwota wolna od podatku musi być korygowana w sposób gwarantujący co najmniej minimum egzystencji,
  • uniemożliwił stosowanie bankowego tytułu egzekucyjnego,
  • skasował przepis odbierający pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto, które przypada w dzień wolny od pracy,
  • nakazał rządowi ustanowienie maksymalnej stawki za wywóz śmieci,
  • wprowadził zasadę odpowiedzialności odszkodowawczejpaństwa za bezprawne działanie jego funkcjonariuszy.

Oczywiście wielu z nas mogłoby wskazać wyroki TK, które uważamy za niekorzystne dla nas samych. Rzecz w tym, aby TK zawsze kierował się zgodnością prawa z Konstytucją, a nie interesem jakiejś grupy. Dlatego nie możemy nie reagować kiedy łamane i naginane jest prawo w celu wepchnięcia “swoich” do TK, a Prezydent “strażnik Konstytucji” ignoruje jego orzeczenia. 


Wyobraź sobie, że kiedyś posłowie, którzy bywają omylni, ustanowią takie prawo, które godzi w naszą osobistą własność lub zamyka nam usta. 
Być może nie będzie już TK, do którego będziemy mogli się odwołać lub rządzący po prostu zignorują orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.


A stanie się tak dlatego, że dzisiaj pomyślałeś “to co się dzieje ma wpływ na moje życie jak zeszłoroczny śnieg” i nie reagowałeś na łamanie Konstytucji i niszczenie Państwa Prawa i Trybunału Konstytucyjnego.

Obywatel Czujny